top of page

Promlčení dluhu: vše, co potřebujete vědět o jeho vymáhání

Aktualizováno: 2. 4. 2024

Představte si následující situaci: Někomu jste půjčili peníze a ten vám je nechce vrátit. Chcete se bránit, ale dozvíte se, že vaše pohledávka je promlčená. Co je to tedy to promlčení dluhu a je tady nějaká možnost vymožení takové pohledávky?


Promlčení

Promlčení znamená, že dlužník přestane být povinen plnit dluh věřiteli. Dojde k tomu tak, že věřitel nepožaduje splnění dluhu včas. Ale do kdy je tedy včas? K tomu je věřiteli poskytnuta tzv. promlčecí lhůta, ve které musí své právo uplatnit, jinak právě nastává promlčení. V případě promlčení se pak dluh stává tzv. naturální obligací, což znamená, že věřitelovo právo na plnění sice nezaniká, tj. stále existuje, ale jeho splnění záleží na vůli dlužníka.


Některá práva se nepromlčují, například vlastnické právo, výživné jako celek (jednotlivé dávky pak ano) nebo osobnostní práva s výjimkou náhrady újmy na nich (např. právo na soukromí).


Promlčecí lhůta

Už teda víme, že promlčecí lhůta je, jak bylo zmíněno výše, lhůta, ve které když věřitel uplatní své právo, dlužník je povinen plnit. Ta pak vede k tomu, že jakmile dlužník neplní, může věřitel toto právo uplatnit u soudu, který mu, pokud jsou splněny další podmínky (např. pokud existuje důkaz, že takový dluh existuje,…), toto právo přizná, uloží dlužníkovi povinnost plnit a toto rozhodnutí se pak po právní moci a uplynutí tzv. pariční lhůty, tedy lhůty k dobrovolnému splnění, stane tzv. exekučním titulem. Jakmile se rozhodnutí stane exekučním titulem, rozhodnutí je možné vykonat proti vůli dlužníka, např. exekucí.


Jestli se teď ptáte, jak dlouhá je ta promlčecí lhůta, tak ta činí 3 roky a začíná běžet od okamžiku, kdy mohl věřitel své právo uplatnit poprvé, což je od doby, kdy se věřitel o takovém právu dozví nebo měl a mohl se o něm dozvědět. U majetkových práv to pak bude 10 let od doby kdy právo dospělo, tedy nastala nějaká objektivní skutečnost. Ve smlouvě si můžete ujednat i jinou délku promlčecí lhůty, ta ale musí činit nejméně 1 rok a nejvíce 15 let. Nesmí však znevýhodňovat slabší stranu závazku, např. spotřebitele.


Vymáhání promlčených dluhů

Co tedy dělat v případě již promlčených dluhů? V těchto situacích má věřitel několik možností, jak se domoci své pohledávky, a to:


Dobrovolné splnění

Promlčené právo nezaniká, stále existuje. Promlčení tedy neznamená, že by dlužník nemohl dobrovolně splnit dluh a nedojde tím ani k bezdůvodnému obohacení. Tudíž pokud by se stalo, že dlužník splní a následně bude chtít plnění zpět z důvodu promlčení, nemá na takové vrácení plnění nárok. Také to znamená, že věřitel může požadovat splnění dluhu dlužníkem i po uplynutí promlčecí lhůty.


Uznání dluhu

V případě, že dlužník v písemné podobě uzná dluh, a to i v případě že se jedná o dluh promlčený, začíná běžet nová, tentokrát desetiletá promlčecí lhůta. Jak takové uznání sepsat? Toto písemné uznání dluhu, musí obsahovat informaci o tom, o jaký dluh a v jaké výši se jedná. Dlužník ale nemá povinnost dluh uznávat. Může to tedy odmítnout. Pokud ale dlužník částečně plnil, pak tím dlužník uzná daný dluh, pokud se dá usuzovat, že to tím zamýšlel.


Vymáhání promlčeného dluhu u soudu

Co když ale dlužník po vyzvání nesplní a odmítne dluh uznat? Promlčené dluhy může věřitel uplatňovat i u soudu, avšak pokud dlužník namítne promlčení, soud věřiteli jeho právo nepřizná. Soud tedy k tomu, že bylo právo promlčeno, nepřihlíží automaticky, a pokud dlužník promlčení nenamítne, promlčené právo může být věřiteli přiznáno, jako kdyby k promlčení vůbec nedošlo.


Ačkoli je samozřejmě lepší pohlídat si včasné uplatnění práva v promlčecí lhůtě, v případě promlčení není třeba hned házet flintu do žita, protože stále existují možnosti, jak se svých peněz domoci. Těmito možnostmi jsou, jak už bylo zmíněno, uznání dluhu nebo vymáhání u soudu v případě, že nedojde k námitce promlčení. Promlčené právo nezaniká, a pokud dlužník věřiteli splní, nedochází k bezdůvodnému obohacení.


Nemusíte to však nechat zavést tak daleko. Vyzkoušejte aplikaci smartcollection.app a vymáhejte pohledávku už první den po splatnosti faktury.


Autor: Mgr. Ing. Štěpán Vítek, advokát



 
 
 

Comments


bottom of page