top of page

Zbytečně ztracené peníze: Proč věřitelé rezignují na vymáhání pohledávek?

Vymáhání dluhů není nic snadného ani příjemného. Coby podnikatel musíte udržovat činnost v chodu a nekonečné připomínání se s nezaplacenou fakturou stojí čas, peníze i poslední zbytky trpělivosti. A tak není divu, že mnozí v určitém bodě vymáhání prostě vzdají.


Dluh je příliš malý

Snad nejčastějším důvodem, proč se podnikatelé a firmy rozhodnou hodit dluh za hlavu, je jeho výše. Někdy se zdá, že vymáhat menší částky se zkrátka nevyplatí. Především, pokud by bylo nutné přistoupit k soudnímu jednání. Zdroje, které jsou k vymáhání třeba – ať už jde o čas, peníze nebo úsilí – zdánlivě převyšují potenciální návratnost.

Pokud se nezaplacených faktur sejde víc, je třeba dobře zvážit, kde bude mít vymáhání největší úspěch. A nebo se rovnou soustředit na klienty, kteří pravděpodobně zaplatí včas, aby nedošlo k tak výraznému ohrožení cash flow.


Nejistý výsledek

Dalším důležitým faktorem je nejistota. Jistě, jste ve všech ohledech v právu. Přesto nemáte záruku úspěchu, a to i s pomocí profesionálních agentur nebo soudu. Především, pokud má dlužník nesplněných závazků víc.


Klient přestal komunikovat

Jako živnostník odvedete svou práci, a protože klient se zdá být spokojený, zašlete mu fakturu. A najednou jakoby se po něm slehla zem. I to se bohužel stává. Možná se přestěhoval nebo jednoduše přestal reagovat na staré telefonní číslo či e-mail a vy nemáte jinou možnost, než svůj nárok uplatňovat soudně. Což se vám pochopitelně nechce.


Klient je v insolvenci

Když dlužník vyhlásí osobní bankrot nebo se dostane do insolvence, rázem se ocitnete ve složité situaci. Sice máte šanci, že alespoň část pohledávky vám bude zaplacena, nicméně pokud má dlužník více závazků, bude částka spíš zanedbatelná.


Chcete být shovívaví

Dobré vztahy se zákazníky jsou pro podnikání nezbytné. Agresivní a nekompromisní vymáhání dluhů vám ale dobré jméno neudělá, a to i v případě, že zákon je na vaší straně. Pokud je dlužníkem osoba či firma, se kterou podnikatel dlouhodobě pracuje a takový exces je ojedinělý, může se rozhodnout, že v rámci zachování dobrých vztahů a budoucí spolupráce částku oželí.


Fakturu raději odepíšete z účetnictví

Ve chvíli, kdy věřitel dojde k závěru, že není reálná šance danou pohledávku vymoci, má možnost ji odepsat. Odpis pohledávky se odrazí ve ztrátě hodnoty aktiv firmy, na druhou stranu alespoň nebudete muset odvádět DPH „z vlastní kapsy“. To se někdy zdá být výhodnější než nekonečné vymáhání.


Psychická zátěž

Snad nikoho netěší neustálé připomínání se a nahánění dlužníka. Vymáhání peněz je stresující a frustrující záležitost, především pokud se dlužník vyhýbá jakékoliv komunikaci. Drobní podnikatelé nebo malé začínající firmy, které nemají dostatek personálu, se mohou rozhodnout, že psychický dopad za to nestojí.


Jak tomu předejít?

Ať už je vaším motivem k rezignaci na vymáhání svých peněz nedostatek času, obava z neúspěchu či prostá shovívavost vůči klientovi, pravdou je, že každý nezaplacený závazek ohrožuje vaše podnikání a finanční tok. A také vaše jméno – nechcete přeci, aby se klienti začali spoléhat na to, že jim dluh odpustíte. Vymáhání pohledávek přitom nemusí být časově, finančně ani psychicky náročné, stačí, když se do něj pustíte chytře.

Smartcollection.app vás zbaví starostí s neuhrazenými fakturami a podnikání bude zase o něco jednodušší. Jednoduše do intuitivní platformy nahrajte fakturu po splatnosti a nechte pracovat umělou inteligenci, která propíše všechny potřebné údaje a navrhne takový způsob vymáhání, který nejpravděpodobněji povede ke zdárnému konci.

Vy si pak můžete vybrat, zda budete postupovat podle navrženého scénáře, nebo zvolíte svůj vlastní. Platforma za vás vygeneruje SMS zprávy, doporučený dopis, e-mail, sestaví splátkový kalendář nebo vás třeba spojí se zkušenými advokáty. V každém případě na vymáhání můžete jen vydělat, neúčtuje si totiž žádné provize.

 
 
 

Comments


bottom of page