top of page

Vymáhání pohledávek v zahraničí: na co si dát pozor?

Nezaplacené faktury jsou noční můrou mnohých podnikatelů, když jde ovšem o zahraniční klienty, může být řešení daleko větší výzvou. Je totiž třeba dbát na zákony a regulace příslušné země, vyrovnat se s jazykovou bariérou a obrnit se velkou dávkou trpělivosti. Na co byste si měli dát pozor?


V EU je to snazší

V první řadě je důležité, zda pohledávku vymáháte v rámci Evropské unie či mimo ni. První případ je o něco jednodušší, neboť i z České republiky můžete podat návrh na vydání evropského platebního rozkazu. Do částky 5000 euro je řízení navíc o něco jednodušší. Dlužníka o skutečnosti nemusíte předem informovat.


Dlužník má ale pochopitelně možnost se odvolat k soudu. Pokud se tak stane, může vás zastupovat český advokát, vždy je nicméně vhodné alespoň rámcově spolupracovat s advokátem dané země, ať už kvůli jazykové bariéře, nebo kvůli podrobné znalosti místních zákonů a jejich drobných nuancí. Nezapomeňte ale na to, že kdykoliv se dluh dostane do soudního řízení, mohou konečné náklady přesáhnout i výši dluhu. To platí zvlášť u některých mimoevropských zemí.


Jak v případě státu EU, tak v kterékoliv jiné zemi ale můžete postupovat podle několika pravidel, které zvýší pravděpodobnost úspěšného vymožení vašich peněz.


Pozor na zákony

V první řadě se seznamte alespoň se základními zákony a pravidly země dlužníka. Některé země přísně potírají určité vymahačské praktiky, například obtěžující telefonní hovory nebo zveřejnění dluhu. Rovněž se může výrazně lišit promlčecí lhůta, po které již není možné dluh vymáhat.


Jiný kraj, jiný mrav

V potaz je vhodné kromě zákonů brát i kulturní rozdíly. Vstřícná a přímá komunikace se vyplácí v každém případě, některé kultury si nicméně více potrpí na formality a zdvořilostní fráze a vy budete mít větší šanci na úspěch, když si s psaním upomínky dáte opravdu záležet. Využijte služeb zkušených překladatelů, kteří vám pomohou předejít nedorozumění. Profesionálně přeložit byste ostatně měli nechat i všechny smlouvy a faktury, které klientovi posíláte a ve kterých jasně specifikujete termíny plateb, pokuty za prodlení a úroky.


Zkuste alternativní řešení

Klient stále nezaplatil, ale vy se nechcete pouštět do soudních pří, které mohou být časově i finančně náročné a s nejistým výsledkem? I v zahraničí můžete využít alternativní řešení sporů, jako je mediace nebo rozhodčí řízení. Nezávislá třetí strana může pomoci najít řešení schůdné pro obě strany. Je to obvykle rychlejší a levnější než soud, navíc je zde větší šance na zachování budoucích obchodních styků.


Mimosoudní vymáhání vám pomůže zprostředkovat také platforma smartcollection.app, kam nahrajete faktury po splatnosti a zvolíte si způsob vymáhání. O nic víc se starat nemusíte, dokonce ani u zahraničních klientů. Platforma totiž nabízí možnost vymáhat pohledávky v různých jazycích s ohledem na právní podmínky dané země, odpadne vám tedy i starost se zdlouhavým studováním zákonů.


Se smartcollection.app je psaní upomínek, generování e-mailů či vytvoření splátkového kalendáře otázkou pár minut, se vším vám totiž pomáhá umělá inteligence. Jednotlivé kroky ale vždy určujete vy. Další výhodou je, že dlužník posílá peníze rovnou na váš účet bez stržení jakékoliv provize. A kdyby bylo přeci jen třeba, můžete se přes platformu snadno spojit se zkušenými advokáty.


Prevence je základ

Nejlepším způsobem, jak nezaplacené zahraniční pohledávky řešit, je samozřejmě prevence. Abyste minimalizovali budoucí problémy, držte se několika zásad:

-       Mějte vždy jasně nastavená pravidla spolupráce i termíny plateb

-       Klienty si před uzavřením smlouvy prověřte s ohledem na jejich finanční stabilitu

-       Ujistěte se, že platební metody, které klientovi nabízíte, jsou mezinárodně využitelné a klientovi vyhovují. Klasický převod na účet je nejběžnější, někdo ale může preferovat třeba platbu přes PayPal.

 
 
 

Comentários


bottom of page