top of page

Role pojištění pohledávek: snižte riziko neuhrazených faktur

S pojištěním firemních aktiv, jako jsou stroje, budovy, automobily nebo zásoby, většinou podnikatelé neváhají. Pohledávky jsou přitom rovněž významnou součástí firemního majetku a pro další fungování jsou zcela nezbytné. Kdo by měl uvažovat o jejich pojištění a jaké jsou alternativy?


Co je pojištění pohledávek?

Při jakémkoliv podnikání se vždy vystavujete riziku, že klient nezaplatí vystavenou fakturu. Ať už je důvod jakýkoliv, můžete se chránit takzvaným pojištěním pohledávek. V případě nezaplacené faktury na sebe totiž platební povinnost přebírá pojišťovna.


Pojistit vyfakturovanou pohledávku můžete proti třem rizikům:

  • Platební neschopnost, kdy klient upadne do insolvence.

  • Platební nevůle, kdy se klientovi nechce zaplatit ani po uplynutí stanovené lhůty.

  • Politická rizika, která pokrývají ekonomické potíže země nebo negativní politické události.


Některé pojistné společnosti nabízí přizpůsobení vašim specifickým rizikům, například soudním sporům nebo rizikům výrobních nákladů. Jiné za vás riziko průběžně monitorují.


Jak to funguje?

Při žádosti o pojištění pohledávky si pojišťovna nejprve prověří vaše dosavadní obchodní styky. Zkontroluje bonitu vzorku vašich odběratelů spolu s jejich finančními informacemi a rizikem země, ze které pochází.


Poté vám pojišťovací společnost navrhne podmínky pojištění a pojistnou sazbu. Ta se pohybuje okolo 0,4–0,9 % u pojistného obratu do 50 milionů korun, u vyšší částky okolo 0,2–0,5 %. Smlouva se v naprosté většině pojí s podmínkou minimálního ročního pojistného. Poplatky za prověření a monitoring odběratelů mohou být v ceně, ale mohou se platit i zvlášť.


Pokud smlouvu uzavřete, bude vám pojišťovna poskytovat informace o tom, s kým se chystáte obchodovat. Nemůže vám zakázat s někým obchod uzavřít, pokud má ale ve své databázi o klientovi negativní platební informace, stanoví vám nižší pojistný limit, do jehož výše ručí v případě, že obchod nevyjde. Nad tento limit obchodujete na vlastní riziko.


To může vyvolávat pocit, že pojišťovny pojistní jen spolehlivé pohledávky s minimálním rizikem. Je ale třeba vzít v potaz, že i velké firmy s dobrou platební historií mohou ze dne na den skončit v insolvenci nebo neschopné dostát svým závazkům.


Kdy vám budou vyplaceny peníze?

Pokud je klient pojišťovnou schválený, ale přesto nezaplatí, dá vám pojišťovna nejprve nějaký čas, abyste se pohledávku snažili vymoci sami. Pokud se vám to nepovede, začne částku vymáhat sama a pokud je úspěšná, peníze vám obratem zašle. Pokud ani po několika měsících částka nebyla proplacena, nastává pojistná událost a dle zákonných lhůt je také vyřízena. V případě platební neschopnosti se lhůty řídí prohlášením o insolvenci odběratele.


Jaké jsou výhody pojištění?

Mezi hlavní výhody pojištění pohledávek patří samozřejmě minimalizace rizika nezaplacení. Škodám je vždy lepší preventivně předcházet než řešit jejich následky. Zvýší se vaše bonita pro banky a ještě získáte konkurenční výhodu, jelikož odběratelům budete moci bez obav nabídnout lepší platební podmínky. Součástí pojištění je i analýza bonity odběratelů, která se vám může hodit i do budoucna.


Komu se (ne)vyplatí?

Pojištění pohledávek se pochopitelně nemusí vyplatit každému. Rozhodně by o něm ale měly uvažovat firmy či jednotlivci s ročním obratem od jednotek milionů korun výše. Střední a menší firmy by o něm měly uvažovat, pokud mají třeba jen jednoho či dva dodavatele, na kterých jsou existenčně závislí. Riziko se samozřejmě liší i napříč odvětvími. Mezi to nejrizikovější patří dlouhodobě stavebnictví.


Snižte riziko se smartcollection.app

Nejste si jistí, zda se vám pojištění vyplatí, ale přesto jsou pro vás nezaplacené faktury noční můrou? Vyzkoušejte aplikaci smartcollection.app. Stačí do ní nahrát fakturu po splatnosti a sama vám s pomocí umělé inteligence navrhne či dokonce zařídí cesty, jak své peníze získat. Snadno a rychle vygereruje SMS zprávy či dopisy nebo vás spojí s advokáty, kteří vám poskytnou právní servis.



7 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page