top of page

Právní aspekty vymáhání pohledávek: Co by měl každý podnikatel vědět

V ideálním případě podnikatel vystaví fakturu, odešle ji klientovi a ten ji v řádném termínu také proplatí. Jenže realita je mnohdy taková, že pohledávka zůstává neuhrazená ještě dlouho po uplynutí doby splatnosti. A tak začne zdlouhavý kolotoč vymáhání. Na co máte nárok a co si naopak nesmíte z právního hlediska dovolit?


Předžalobní výzva

V první řadě je vhodné pokusit se celý spor vyřešit přátelsky a poklidně. Nemalé procento případů vyřeší prostá předžalobní výzva, ve které popíšete úkony vedoucí ke vzniku pohledávky, dlužnou částku, lhůtu pro zaplacení, platební údaje a ideálně připojíte i výzvu dlužníkovi, aby se k celé věci vyjádřil. Zaslání předžalobní výzvy není povinné, nicméně pokud ji vynecháte a celou věc postoupíte dál, soud vám nepřizná nárok na náhradu nákladů řízení.


Žaloba a její náležitosti

Pokud klient nereaguje, případně dál odmítá zaplatit, máte několik možností. Jednou z nich je přistoupit k soudnímu řízení a podat na věřitele žalobu. Ta musí obsahovat náležitosti podle § 79 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád:

  • Označení účastníků řízení tak, aby je nebylo možné zaměnit s někým jiným (u fyzických osob především celé jméno, datum narození, bydliště a případně IČO, u právnických osob název firmy z obchodního rejstříku, označení právní formy, IČO a sídlo).

  • Věc, které se žaloba týká.

  • Žalobní petit, tedy to, čeho se žalobce domáhá. Petit se nedá následně upravovat a soud nemůže přiznat jiná práva, než jaká jsou v petitu navržena.

  • Označení důkazů k prokázání uváděných skutečností.


Spolu s žalobou musíte složit soudní poplatek, a to ve výši 5 % z ceny předmětu řízení (minimálně však 1000 Kč). Pokud podáte návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, což je možné u dluhů do výše 1 000 000 Kč, pak je soudní poplatek 4 %.


Ještě před sepsáním žaloby byste si ale měli v příslušných rejstřících ověřit, zda klient není v insolvenci nebo několikanásobné exekuci. Pokud ano, zvažte, zda se do procesu vymáhání budete vůbec pouštět. I když vám soud nárok přizná, peněz se nejspíš stejně nedočkáte.

Řízení je zahájeno dnem, kdy žaloba dorazí na soud. Pozor ale na to, že žalobu nesmíte podat dřív než po sedmi dnech od doručení předžalobní výzvy. Pokud soud rozhodne ve váš prospěch, zaváže dlužníka k úhradě dluhu. A když dlužník nedostojí svým závazkům ani tehdy, můžete podat návrh na exekuci prostřednictvím soudního exekutora.


Pokud se rozhodnete pro soudní řešení, už nemůžete využít služeb inkasní agentury. Jednalo by se totiž o neoprávněně poskytnutou právní službu neboli vinklaření, a to český právní řád hodnotí jako trestný čin.


Mimosoudní vymáhání

Při mimosoudním vymáhání vám ale nic nebrání si specializovanou agenturu či firmu najmout. Dbejte ale na to, abyste vybrali opravdu prověřenou firmu. Pokud se rozhodnete dluh vymáhat sami, nesmíte zasahovat do přirozených práv dlužníka. Za žádných okolností nesmí být dlužníkovi vyhrožováno násilím a nesmí být omezována jeho osobní svoboda. 

Kontakt musí být přiměřený a nesmíte během něj používat zavádějící informace. Například nemůžete se nemůžete vydávat za exekutory nebo tvrdit, že se dlužník dopustil trestného činu podvodu. Po dlužníkovi také nesmíte vymáhat žádné jiné poplatky, než jsou úroky z prodlení. Pozor i na promlčecí lhůtu; ta začíná běžet den po datu, kdy byla faktura splatná, a činí tři roky.


Se smartcollection.app v tom nejste sami

Jde vám z právních termínů hlava kolem, ale nechcete spoléhat ani na inkasní agentury? Nahrajte fakturu po splatnosti do smartcollection.app. Platforma vám s pomocí umělé inteligence navrhne nejrychlejší a nejvýhodnější řešení, po vašem odsouhlasení ho sama uvede do praxe a díky propojení se zkušenými advokáty máte jistotu, že meze zákona nepřekročíte ani o píď. Peníze z pohledávek přijdou přímo na váš účet, a to v celé výši.

15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page