top of page

Co je to splátkový kalendář + návrh řešení

Způsobů vymáhání pohledávky je celá řada. Ve chvíli, kdy se vzniklou situaci rozhodnete řešit například pomocí aplikace Smartcollection, bude vám nabídnuto hned několik položek v pomyslném menu. Zaslat upozornění o nezaplacené faktuře e-mailem, prostřednictvím SMS nebo to řešit právní cestou? Ať už půjdete jakýmkoli směrem, s dlužníkem se ve výsledku můžete domluvit na takzvaném „splátkovému kalendáři”, který můžeme označit za cestu kompromisu.


Cesta dohody

Zatímco některé faktury jsou vystaveny na pár tisíc korun, jiné požadují úhradu i stovek tisíc korun za poskytnuté služby. A takové sumy mnozí dlužníci najednou splatit nemohou. Nemají na to dostatečnou finanční rezervu, dluží ještě na jiných místech a podobně. Díky splátkovému kalendáři, který není ničím jiným než soupisem dohodnutých splátek mezi klientem (čili dlužníkem) a věřitelem (čili, v tomto případě, poskytovatelem služby) se zvyšuje pravděpodobnost úhrady i vyšších sum, na které byl daňový doklad vystaven. 

Splátkový kalendář kromě konkrétních výší splátek vás také informuje o termínech splatnosti. Zpravidla se jedná o opakující se frekvence čili dlužník si pro ulehčení může nastavit trvalý příkaz ve svém internetovém bankovnictví.


Časy se mění a splátkový kalendář může taky

Ovšem pozor – splátkový kalendář je ohýbatelný čili se může v čase měnit. K jeho pozměnění dochází obvykle v moment, kdy dlužník uhradí takzvanou „mimořádnou splátku”, případně se změní počet budoucích plateb. 


Jak sestavit splátkový kalendář



S aplikací smartcollection.app si v rámci vymáhání můžete zvolit i právní cestu čili snahu získat peníze z nezaplacené faktury pomocí advokáta, který vám s návrhem splátkového kalendáře může pomoct. V případě, že byste se o kompromisní řešení chtěli pokusit sami, při sestavování splátkového kalendáře pamatujte na následující:


  • splátkový kalendář dobře specifikujte (čili uveďte konkrétní výše splátek, termíny splatnosti, vycházejte ze sjednané smlouvy mezi vámi a dlužníkem, jaké položky dluhu jsou ve splátkách rozpočteny a zda dochází k dalšímu úročení a počítání pokut či nikoliv),

  • stanovte si pravidla splátkového kalendáře (především však definujte kroky, které nastanou, pakliže dlužník přestane splácet) a

  • trvejte na písemné formě (nejlépe s úředně ověřeným podpisem).

4 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page